Много хора се изправят пред дилемата какъв лек автомобил да си купят, предвид на голямото разнообразие на пазара. Все пак когато човек пристъпи към избор следва да е наясно със себе си по някои въпроси. Смятам, че с тази статийка ще дадем малко повече яснота по въпроса.
На първо място всеки купувач следва да си даде отговор на въпроса – „За какво ще се ползва автомобила, колко често ще става това и какъв ще е ориентировъчния разход на километри?”
Защо трябва да се отговори на този въпрос? – защото предназначенията на автомобилите може да бъдат различни и като се отчете тяхната конструкция и експлоатационни разходи може да се определи какъв тип автомобил ни е нужен.
Така например леките автомобили основно може да се ползват за бизнес или за лични нужди. При използване за бизнес най-често това става за:
• превоз на хора (таксита);
• превоз на стоки (селскостопанска продукция или други стоки);
Когато автомобилът се използва за лични нужди обикновено това е за отиване и връщане от работа на работоспособни членове на семейството или за превоз на децата им до училища или детски градини .
От тази гледна точка изискванията към тях са различни- за такси автомобилът следва да предлага комфортно разполагане на клиентите както отпред така и на задния ред седалки и възможност за пренасяне на техния багаж (обикновено куфари до железопътни и автогари и летища).Такива са седаните от средния клас. В тях спокойно може да се возят и „по-голямо габаритни клиенти”. За превоз на стоки е желателно да се ползват автомобили, които предлагат голям обем на багажното отделение. Такива са автомобилите тип комби, хечбег и минивановете.
Колкото до избора на автомобил за лични нужди тук основно влияние ще оказва броя на хората които ще се возят в него. За младите семейства, които имат 1- 2 деца във всички случаи е необходим автомобил с по-голям вътрешен простор. За по възрастни семейства, чиито деца вече са пораснали това изискване не е задължително.
Следва да се отчита и нещо друго - колко често ще се използва автомобила. Възможни са много варианти, но най често срещаните са:
• За работа - всеки ден с разход от порядъка на 40-50 км в големия град;
• За близки екскурзии през уикендите - 1-2 пъти в месеца с разход по 80-100 км;
• За по- далечни екскурзии през уикендите - 1-2 пъти месечно с разход от 300- 400 км;
• По време на отпуските -1- 2 пъти годишно с разход от 1000 до 2000 км.
За ходене на работа в големия град е желателно по-малък автомобил, по повратлив, по икономичен. Ако ще се използва за екскурзии следва да се отчита факта в какви условия обикновено ще се експлоатира автомобила. Ако се използва в планински условия, за ходене на лов или риболов желателно е той да е 4х4. За екскурзии на далечни разстояния той трябва да предлага комфорт в пътуването- такива автомобили са лимузините.
Следва да се отбележи, че производителите на автомобили вече предлагат и такива автомобили, които да задоволяват всички цитирани изисквания. Така наречените джипове предоставят висока проходимост, комфорт при пътуване и приемливи експлоатационни разходи.
Определим ли тези условия може спокойно да отидем в някой от сайтовете http://www.cars.bg/ или http://www.mobile.bg където задавайки изискванията ни за тип на купето и проходимост ще ни бъдат предложени стотици автомобили за избор.
Тук вече можем да дадем допълнителни ограничения по марка, какъв вид гориво, тип на скорости и екстри желаем да притежава вероятния ни бъдещ автомобил и ще получим по ограничена извадка за избор.
Все пак когато бъдем ориентирани вече към някоя марка и модел следва да проверим нейните експлоатационни характеристики и дали те ни удовлетворяват. Кои са те? Българинът поставя на първо място разхода на гориво, максималната скорост, която може да развие автомобила и чак тогава обем на багажника, допустима маса и др. Предлагам Ви един руски сайт http://avtomarket.ru/catalog/, в който са дадени техническите характеристики на почти всички познати автомобили от целия свят. В него може за конкретно избран автомобил да намерите данни за разход на гориво в смесени условия, в градски условия, на дълъг път, обем на багажника, допустима маса и др. В друг сайт http://www.autonews.ru/compare/ може да сравнявате избрани от Вас различни марки автомобили и по този начин да добивате по добра представа за най изгодния ви избор.
Естествено върху всичко това ще оказва и една друга подробност- с какви пари разполагате. Цената на автомобила зависи от това на колко години е той, на какви километри е, каква е мощността и работния обема на двигателя, дали е бензин или дизел, какви екстри има. Не забравяйте, че има марки които държат своите цени и такива, които по-бързо се обезценяват